ИГОР ЈУГ ОБВИНУВА: Бачев заедно со уште едно лице го фалсификувале потписот на Игор Југ за членство на МПЗ „Владо Черноземски“ во „Македонија блокира“

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(Видео) ЗАСТРАШУВАЧКА СНИМКА: Повици за Џиxад кај велешката Црна џамија

Група верници од исламска вероисповед пpoтестираше пред велешката Црна џамија, против, како што велат, навредите упатени кон Алах, искажани...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ТАСЕВСКИ: „Директоре“, се срамите ли од пpитисoкот го вршевте на луѓе на кои не можевте да им најдете дамка во работењето

„Господине" Тасевски, во историјата на МВР, досега единствен директор на БЈБ кој не излегол јавно да проговори за работењето...

Од Здружението „МПЗ Владо Черноземски“, чиј претседател е обвинетиот за тероризам во настаните од 27 април, Игор Југ, демантират дека ја потпишале коалицијата „Македонија Блокира“ која ја предводи проруската партија „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев.

Во редакцијата на „Лидер“ утринава се јави сопругата на Игор Југ, Ивана, која ни достави реакција од нејзиниот сопруг за потпишувањето на оваа коалиција од лица кои не се овластени ниту од здружението „Владо Черноземски“, ниту од нејзиниот сопруг кој се наоѓа во притвор во истражното оделение во Шутка.

-МПЗ Владо Черноземски не подржува и не брани ставови и мислења на ниту една партија. Ниту било какво движење. МПЗ Владо Черноземски ги подржува само вољата и ставовите на Македонскиот народ. Нема да дозволиме по кој знае кој пат името на нашето здружение да биде злоупотребено во дневно политички цели. – стои во редакцијата која во негово име ни ја достави сопругата на Игор Југ.

Од коалицијата „Македонија Блокира“, тврдат дека нивната платформа ја подржале 84 организации од земјава. Во име на организацијата „МПЗ Владо Черноземски“, потпишал извесен Андријано Александров.

-Горе наведеното лице Адриано Александров нема никакво овластување да се огласува и потпишува во име на МПЗ Владо Черноземски. Единствен овластен да потпише било каква соработка е претседателот Игор Југ. Доколку не се повлече потписот, ќе следува тужба од нашата организација. – додава сопругата на обвинетиот за настаните од 27 април.

Инаку, во изминатиот период  „Македонија Блокира“, организира протести пред домовите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени. Во исто време, луѓето на Бачев ги загрозуваат и домовите на политичари кои не се пратеници, но, јавно говорат во полза на уставните измени, каков што е примерот со поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски.

На овие протести присуствуваат по дваесетина лица, па оттука на социјалните мрежи граѓаните си го поставуваа прашањето како од 84 организации, произлегуваат само по волку малку граѓани.

„Македонија Блокира“, денеска најави масовен протест за во сабота пред собранието на Република Македонија.

Актуелно

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

Повеќе вести