August 11, 2020, 1:16 am

ИГРАЊЕ ИГРАЧКИ ПРЕД ИЗБОРИ: Талат нe дава paзpeшyвaње на Мизрахи, пратениците прават пазар за ЗЈО, Кирацовски нeзaдoвoлeн

Поврзано

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Заев му се налyти на Ахмети: Сега сака да прави Влада со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ Зоран Заев повтори дека ја чувствува како притисок поканата за средба што ја упати денеска Ахмети...

Се пoтeшko до влaдa помеѓу СДСМ и ДУИ – Ахмети по средбата откри дека договор со Заев нe е постигнат

Договор не е постигнат и се надеваме дека таков договор е можен затоа што државата не треба да остане...
- Advertisement -

Пратениците абер немаат од отворање на нова сесија на Собранието на која треба да се дискутира и евентуално гласа законот за јавно обвинителство, закон кој предизвика низа на контроверзи во јавноста

Ниту закон за јавно обвинителство, ниту разрешување на министерката Рашела Мизрахи, ниту пак распуштање на Собранеито. По се изгледа дека денешната собраниска сесија повторно ќе се одложи, ако до 16 часот не биде закажан нов термин за седница која би започнала не порано од 19. часот денес.

Претходно, порталот „360 степени“ непроверено извести дека во Собранието е закажана седница за 15. часот. Информација која се покажа како лажна.

Според неофицијални информации, Талат Џафери се уште одбива да го стави предлогот за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи на дневен ред, и покрај инистирањето на СДСМ. Пратениците од владејачкото мнозинство пак, оваа постапка на Џафери ја коментираат како „штитеничка“ како во случајот на Трајко Вељановски.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе во случајот со (не)одземањето на имунитетот на пратеникот Трајко Велјановски. – вели Кирацовски во својата ФБ објава.

Според Кирацовски, на пратениците им било преку глава врз нивни грб да се кршат копјата и тие да бидат „топовско месо“.

Мислам дека на пратениците им смачено преку нивни грб да се кршат уште копја, а самите пратеници, кои придонесоа многу за остварување на историските успеси и државни постигања, повторно да бидат “топовско месо”.

Талат Џафери пак, вели дека нема никаква шанса предлогот на Владата на Р.Македонија да го стави на гласање, со оглед на тоа што не се работи за обична влада, туку за влада која е договорена помеѓу владејачката и опозициската партија и во тој договор нема што да се меша Собранието.

Засега, според неофицијалните брифинзи, СДСМ и ДУИ имаат обезбедена поддршка за Законот за јавно обвинителство од БЕСА кои за возврат барале корекција на законот за лични документи, во кој треба да се вметне одредба за додавање на графа за етникум во личните документи до графата за државјанство. Според инфромациите, се работи за доработка на законот кој ќе ја отвори оваа можност за граѓаните кои ќе побараат во графата да стои етникумот.

Од пратениците пак, „климави“ беа Фросина Ременски но неофицијално „паднал“ договор. Од осумината, освен кај Елизабета Канческа-Милевска која потенцираше дека нема да гласа, нема промена. Ќе гласаат останатите седум. Во моментов се врши притисок врз најмалку двајца други пратеници од опозицијата.

А.МИТОВСКИ

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This