October 27, 2021, 8:08 pm

Идните дeнoви ќe знaeмe зa кoлкy ќe пocкaпи cтpyjaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Евтината тарифа на струјата ќе остане, а новата цена ќе се знае наскоро. 

Следната недела РКЕ ќе соопшти кои од барањата на Мепсо и Електродистрибуција ќе бидат прифатени. Но, новата цена најмногу зависи од цената на произведената струја која ЕСМ во понеделник треба да ја достави на тендерот на ЕВН ХОУМ. Цената нема да се открие се до објавувањето на тендерот. Сепак, од Владата уверуваат дека поскапување нема да има, а домаќинствата ќе добијат ново растеретување со намалувањето на ДДВ од 18 на 5 проценти. 

Новата цена на струјата ќе важи од први август. Лани струјата поскапи за 7, 4 проценти на барање на државните енергетски компании.

Latest News

Арсовска: Преку квалитетно менаџирање на нeпродyктивните трошоци јавните претпријатија ќе бидат самоодржливи

Со добро и квалитетно менаџирање и кратење на непродуктивните трошоци ќе ги направиме јавните претпријатија што се под надлежност...

More Articles Like This