December 4, 2020, 6:34 am

ИЗБОРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА: И во Македонија се гласаше за претседател на Руската Федерација

Поврзано

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др....

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското...

Ивo Инџeв: Избpaвме да го гaзиme нajcлабиот coceд

Бидејќи ги решивме сите спорови и прашања од нашата сопствена историја,тргнавме кон решавање на историски спорови со соседите. Но,...
- Advertisement -

Руските државјани ширум светот денес гласаа за нов шеф на државата, а избори се одржаа и во амбасадата на Руската Федерација во Скопје

 

Голем број на Руски државјани кои живеат или престојуваат во Р.Македонија, денес гласаа на избирачкото место во амбасадата на Руската Федерација во Скопје, кое се отвори во 08.00 часот утринава.

Според претседателот на избирчката комисија, денот поминал мирно, во фер и демократска атмосфера, а тој и Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија се заблагодарија на властите во Р.Македонија за помошта во организирањето на изборите, како и гарантирањето на безбедноста на избирачкото место.

На претседателските избори 107 милиони Руси гласаа за нов шеф на државата. Околу два милиони Руси кои живеат во странство имаа право на глас.

На избирачкото ливче, руските државјани имаа избор од осум кандидати, но фаворит останува актуелниот претседател Владимир Путин.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This