ИЗБОРИ НА ЕСЕН: ДУИ се за избори кои би се одржале во редовен термин на есен

Поврзано

(Видео) Исти луѓе, исти лаги

ВМРО-ДПМНЕ објави видео на кое се гледа дека Зоран Заев и други функционери на СДСМ лажно три години ветуваат...

Колку поголема излезност, толку помала е можноста на Заев и неговата бaндa да ги полни кутиите

Универзитетската професорка Тања Каракамишева во емисијата „Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија истакна дека гласот на граѓаните мора...

(Видео) Тие сакаат луѓе со cвиткaнa кичмa, а ние сакаме горди македонци

За да ја зачуваме Македонија и да може да ја обновиме во темелите во кои е удрена, потребно е...

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 рече дека ќе се направат напори да се создадат услови за постигнување на концензус.

„Ќе се направат напори да се создадат услови, но и концензус за 5-ти јули. Но, ако нема услови за 5-ти јули дефинитивно избори ќе има на есен“, рече во „Click Plus“ Бујар Османи.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска одговарајќи на прашање на ТВ21 рече дека датумот веќе е минато и изборите ќе се одржат на 5-ти јули.

Од партијата на Христијан Мицкоски ја нарекоа лудост желбата за избори во време на пандемија. Нивниот став е избори да има во август или почетокот на септември.

ДУИ се базира на две начела кога станува збор за датумот. Портпаролот на интегративците вели дека за нив здравјето е приоритет, а консензусот неопходен.

Лидерите на политичките партии кои на последните парламентарни избори успеаа преку самостојните листи да обезбедат пратенички мандат во два наврати кај претседателот на државата Стево Пендаровски седнаа на заедничка маса, но не постигнаа договор за датум за предвремени парламентарни избори.

Последните 5 изборни циклуси во Македонија се одржуваат предвремени парламентарни избори, наместо редовни.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести