ИЗБОРОТ НА НОВ МИНИСТЕР ПPAВИ ПPOБЛЕМИ ВО КОАЛИЦИЈАТА: Има ли cyдир Ахмети-Заев околу министертвото за транспорт и врски?!

  • May 26, 2019
  • Коментари

Седницата на Централниот oдбор на СДСМ следи неколку дена откако премиеротЗоран Заев ги разреши речиси сите претседатели на општинските одбори на СДСМ и во пресрет на најавената владина реконструкција. Аналитичарите очекуваат Заев да ја искористи меѓународната и домашната поддршка за операцијата „Метла“ и да ја реализира најавената владина реконструкција и смените во директорските фотелји.

Заев најави дека списокот со имиња на функционерите кои ќе си заминат како и причините ќе ги објави во првата половина од јуни. Се најавува дека ќе направи смени на осум министерски позиции. Канал 5, повикувајќи се на неофицијални информации објави дека на коалициониот партнер, Али Ахмети на последната средба минатата недела му предложил СДСМ со реконструкцијата да го преземе ресорот животна средина, а за возврат ДУИ да го добие министерското место во транспорт и врски. Од друга страна пак, извори од СДСМ велат дека во Транспорт и врски влегува човек на Заев.

Претходно «
Следно »