August 11, 2020, 11:36 am

ИЗБРАН НОВИОТ ПРЕМИЕР: Михаил Мишустин е нов претседател на владата на Русија

Поврзано

Руската вакцина за Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12 август

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против коpoнавирусот во Русија е планирана за октомври. Руската вакцина...

Русија, Кина и Иран формираат сопствен финансиски блok поради caнкциитe од САД

Русија, Кина и Иран ги зацврстуваат своите економски и политички врски, формирајќи нов азиски блок, пишува „Независима газета“ Она што...

Путин не игра како што свири Западот, затоа Западот мораше да создаде слика дека на Русија не може да ѝ се верува

Западот создаде слика на Русија како опacна, cуровa земја на која не смее да ѝ се верува. Таквиот однос...
- Advertisement -

Русија доби нов премиер, Михаил Мишустин. Руската Дума го потврди неговото именување.

Тој доаѓа на местото на ненадејната оставка на Дмитриј Медведев, која тој ја поднесе по говорот на рускиот претседател Владимир Путин пред пратениците на Думата.

Многу светски медиуми наведуваат дека зад сево ова стои комбинаториката на Путин, чија цел е останување на власт.

Мишустин, пред официјално да биде именуван за нов претседател на Владата во Русија, направи значајни реформи во новиот кабинет.

Latest News

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата...

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во однос на информациите за летот...

More Articles Like This