ИЗБРИШАН ПАТОСОТ ВО САЛА: Ракометарите ги збришаа Романците, се насмевнува ново СП

Поврзано

Вардар полека се комплетира: Новиот голман на македонскиот шампион пристигна во Скопје

Едно од засилувањата за Вардар 1961 за новата сезона е голманот Робин Кантегрел кој веќе пристигна во Скопје. Французинот излезе...

Засилување во Вардар, полски репрезентативец стана дел од македонскиот шампион

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961, објави клубот на својот официјален Facebook профил. Валчак игра на...

Двајца македонски фудбалери позитивни на kоронавирус

Фудбалскиот клуб Македонија Ѓорче Петров денеска соопшти дека има двајца фудбалери позитивни на коронавирус. – Им посакуваме побрзо враќање на...
- Advertisement -

Македонската машка ракометна репрезентација е близу до пласман на Светското првнество во Данска и Германија следната година откако во првиот меч вечерва одигран во „Борис Трајковски“ ја победија Романија со 32-24 (15-10) и донесе убава предност на Македонија за реваншот во Клуж во среда.

По одличното прво полувреме, вториот дел тргна со неколку брзи погодоци на двете страни. Имаше голови и од Македонија и од Романија. Постојано водството одеше до шест гола, но брзо се враќаше предност од пет погодоци. Беше тешко за да се дојде до поголема предност. Сепак, полека е зацврстуваше одбраната на Македонија, а тоа даваше простор за зголемување на позитивата. Во 40. минута конечно дојдоа седумте гола разлика, кои беа највисоките достигнати на овој меч уште во првото полувреме 21-14.

Романците успеаја брзо да се вратат во едноцифрена разлика. Искористија неколку грешки на Македонија во нападот, а воедно и подароци од судиите во вид на исклучувања и пробивања, пад има седум гола негатива на шест минути до крајот од средбата. Македонија водеше со 28-21, но драмата во „Борис Трајковски“ почна неполни четири минути до крај.

При резултат 30-23, Романија доби две исклучувања. Следеше брза реализација од страна на Гоце Георгиевски, но потоа откако беше пресечена акцијата на Романците шутот на Талески заврши крај голот.

Предводиници во играта на нашиот национален тим беа со Лазаров со 8, Манасков со 6 голови и Борко Ристовски кој имаше 15 интервенции.

Реваншот е на 13 јуни во 18:30 часот.

Latest News

Четворка со најголема излезност до 19 часот

Во четвртата изборна единица има најголем интерес за гласање. Во оваа изборна единица излегле 53,22 отсто од пријавените гласачи....

Излезноста до 19 часот 45,77 проценти, останува уште еден час за гласање

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени...

Нa едно избирачко место ќе биде продолжено гласањето поради прекини

Државната изборна комисија објави дека на избирачкото место во селото Лојане, каде имаше прекин на гласањето поради проблеми со избирачкиот список, ќе има продолжување...

ОБСЕ нема да ги набљудува претседателските избори во Белорусија

ОБСЕ соопштија денеска дека нема да испратат набљудувачи во Белорусија следниот месец поради тоа што не е испратена навреме покана. Тие додаваат дека се...

Помалку од два часа до затварањето на гласачките кутии

Останаа уште неполни два часа за остварување на правото на глас на овие парламентарни избори. За разлика од сите досегашни избори денеска Македонија гласа...

More Articles Like This