ИЗВРШИТЕЛИТЕ ГО „ОДРАА“ НАРОДОТ: Се наплатуваат огромни камати, граѓаните бараат спас од државата

Поврзано

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Ако државата може да земе кредит за да ги деблокира сметките на задолжените општини, исто така може да продаде една даночна обврзница и со средствата да овозможи бескаматно кредитирање на долговите на граѓаните чии сметки се блокирани, а извршителите им наплатуваат неверојатни камати, го изнесоа денеска својот став претставници на граѓанските здруженија „Но пасаран“, „Гласен текстилец“, „Човекот над профитот“ и КСОМ (Конфедерација на синдикалните организации на Македонија), на која изнесоа и нови информации за Законот за извршувањето и за работа на извршителите.

Според нив, не може државата за општините да биде мајка, а за сопствените граѓани маќеа и пред нејзини очи да се случува овој финансиски геноцид и осиромашување на граѓаните.

По прес-конференцијата што се одржа пред Народната банка на Република Македонија, тие своите барања и аргументирани тврдења ги испратија до НБРМ.

– Во проблемот, условно да го наречеме блокирање на трансакциските сметки на граѓаните, се сретнуваме со постапување на носителите на платниот промет, кое значи непочитување на законската регулатива. Проблемот е присутен повеќе години и зема сè поголем замав оставајќи зад себе тешки последици. Убедени сме дека вие како регулатор на платниот промет сте најповикани да го разрешите, а се надеваме дека ќе го изнајдете најдоброто решение, стои во писмото до НБРМ.

Меѓу другите аргументи, претставниците на овие граѓански здруженија истакнаа дека според Законот за платниот промет, единствено носителот на платниот промет е должен да носи решенија за присилна наплата, а тоа според Законот е УЈП.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести