Изглacaн законот за попиc со само 62 гласа, методологијата допрва ќе се утврдува

Поврзано

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...
- Advertisement -

Со само 62 гласа , Собранието го усвои Законот за попис на населението и домаќинствата, кој треба да се одржи во април годинава. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа во салата за гласањето и најавија дека ќе собираат потписи од граѓаните за поништување на овој закон.

Како што и се очекуваше власта го усвои овој закон кој предизвика многу критики.

Најпорно е тоа што не се знае како ќе одвива самиот процес на попишување. Дали во моментот кога попишувачите ќе дојдат во домот ќе се регистираат членовите на домаќинството кoи во моментот се присутни или еден од семејството ќе може да ги издиктира матичните броеви на останатите кои можеби живеат во Македонија а можеби и одамна се иселени. Сето тоа остава голем простор за сомнеж.

Latest News

„Гардијан“ открива: Што се крие позади глобалниот кapaнтин и зошто мора да се повторува на секои две години?

Британскиот весник „Гардијан“ случајно ги подгреа сомнежите за голем број теоретичари на заговор со напис кој сугерираше дека е...

More Articles Like This