ИЗГОРЕ АМЕРИКАНСКОТО ЗНАМЕ: Ирански пратеници запалија хартиено американско знаме во Парламентот

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

САД го регистрираa најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на земјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антиkорона-програми се зголемија, а...

Властите зaгрижени, во Конго се шири eбола

Еболa се шири во Демократска Република Конго со скоро 50 познати случаи низ регионот по должината на границата со...
- Advertisement -

Ирански пратеници денеска запалија хартиено американско знаме во Парламентот и извикуваа „Смрт на Америка“, откако претседателот на САД, Доналд Трамп синоќа одлучи да се повлече од нуклеарниот договор за Иран.

Денешниот импровизиран протест во Парламентот, на кој беше изгорен и лист хартија кој го симболизира нуклеарниот договор, е показател за големото незадоволство на јавноста во Иран од одлуката на Трамп, коменитраат светските медиуми.

Претседателот на иранскиот Парламент, Али Лариџани одлуката на американскиот претседател ја нарече „дипломатско шоу“ и изјави дека во сегашната ситуација Техеран не е должен да ги извршува своите обврски од договорот.

– Одлуката на Трамп е закана за мирот и безбедноста, рече Лариџани.(МИА)

Latest News

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

More Articles Like This