ИЗГРАДЕН АВТОПАТ НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОРИСТИ: Стопирањето на трите автопати ја покажува неспособноста на СДС за менаџирање со големи капитални проекти

Поврзано

Боки 13 пoднeсe уште 30 кpивични пpијaви против функционери на влacтa, следуваат уште повеќе

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото...

Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат млади до 29 години

Носителот на листа на изборна единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска е во посета на...

Гоце Димовски на денешната трибина „Отворено со Комисијата за транспорт и врски на ВМРО-ДПМНЕ“ истакна дека Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е препознатлива по тоа што реализирала проекти кои се за доброто на граѓаните на Република Македонија.

-ВМРО-ДПМНЕ контиунирано инвестираше во инфраструктурата. Пред се, во патната, комуналната, станбената и останатите инфраструктури, изјави Димовски.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период има изградено и реконструирано над 500 километри регионална патна мрежа.

-Во изминатиов период, Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеа да реализира, да изгради и реконструира над 700 локална патна мрежа, што сепак, претставува една бројка во однос на тоа како сме биле претходно. Исто така, Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеа да изгради и одредени автопатски делници, како што е автопатската делница Табановце – Куманово, успеа да ја заврши реконструкцијата на Велес – Катланово и Катланово – Велес. А воедно, многу суштинско и важно во однос на патната инсфраструктура е започнувањето на трите капитални проекти со кои слободно може да се гордее ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија, истакна Димовски.

Тој појасни дека станува збор за автопатите Демир Капија – Смоквица, Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид.

-Меѓутоа, односнот на СДС кон овие капитални, инстфраструктурни, големи проекти кои се пред се бенефитни за развојот на Република Македонија се стопирани од нивна страна. Стопирани се со еден вид банални изговори, а тие банални изговори го потврдуваат нивното незнаење, нивната нестручност и неможноста да менаџираат големи инсфраструктурни проекти кои се бенефитни за Република Македонија, посочи Димовски.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести