ИЗЕЛ И ИСПИЛ 14.000 ЕВРА: Министерот за економија најгладен и најжеден во владата на Заев

Поврзано

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден...

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот....
- Advertisement -

Министерот за економија Крешник Бектеши лидер по трошења во ресторани и угостителски објекти во земјава и странство.

Според алатката што ја објави Владата – министерот Бектеши, за шест месеци направил сметка од 14 илјaди евра само за угостителски услуги во земјата и странство. Следен на листата вицепремиерот Бујар Османи, кој за истата намена потрошил близу 13 илјади евра, а трет е министерот за правда кој веќе си поднесе оставка – Билај Салиу со 12 илјади евра. Министерот Алаѓозовски за истата намена потрошил нешо помалку од 9 илјади евра, додека пак Љупчо Николовски нешто повеќе од 7 илјади евра.

Најмалку пари, или по само околу 500 евра потрошиле министрите Оливер Спасовски и Горан Сугарески. Министерот за надворешни, Димитров, кој изминатиот период е постојано на патување поради преговорите за шест месеци за угостителски трошоци потрошил само 2,500 евра. Сепак, неговите трошоци значително се зголемуваат ако во пресметката се вклучат и авионски карти, дневници за патување и вип салони на аеродроми.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Косово го oдби бapaњeтo нa Македонија за ekcтpaдициja нa eдeн oд y6иjцитe oд Cмилкoвскo

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден...

More Articles Like This