August 14, 2020, 2:57 am

Излезе календар со Путин за 2020 година – претставен е како нежен и мо ќен лидер

Поврзано

(Видео) Стрaшна ekcплозија во Русија, повpeдени најмалку 12 лица

Најмалку 12 лица се повpeдени во ekcплозија на бензинска пумпа во Рускиот град Волгоград. Видеото што го снимил очевидец покажува...

Pyсите ќе пykaaт пpви, на секoј koнвeнциoнaлeн нaпaд ќе вoзвpaтaт со нykлeapнo opyжje

Русија ќе ги перцепира било кои балистички проектили кон нејзината територија како нуклеарен напад и ќе возврати со својот...

Руската вакцина за Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12 август

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против коpoнавирусот во Русија е планирана за октомври. Руската вакцина...
- Advertisement -

Во Русија објавувањето на календар со фотографиите на претседателот Владимир Путин стана годишна традиција.

Досега тоа секогаш беше добра можност лидерот на Русија да се прикаже како мачо маж, човек од акција. На фотографиите е рускиот претседател често прикажан без маица, додека покажува вештини во стрелаштво или се занимава со активности надвор.

Оваа година фотографиите на календарот се малку поинакви, главно се фокусираат на Путин како меѓународен државник. Нема топлес фотографии, а претседателот наместо тоа е прикажан во одело и вратоврска.

Putin releases calendar to flex strongman image

Russian President Vladimir Putin polishes his strongman image in new calendar. CNN's Brian reports.

Julkaissut CNN Keskiviikkona 27. marraskuuta 2019

Објавувањето на календарот за 2020 година дошло после годините дипломатски триумфи за Путин, а лидерот токму осега прославува и битна годишнина: 20 години на највисоката положба на власта во Русиката Федерација.

Така на каледнарот се нашле негови фотографии со бројни светски лидери како што се: американскиот претседател Доналд Трамп, престолонаследниот на Суадиска Арабија Мохамед бил Салман, како и заедничка фотографија со претседателите на Франција и САД, Емануел Макрони Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел.

Еден дел од календарот е посветен и на љубовта на рускиот претседател кон животните.

На овој начин календарот ја прикажува страната на Путин како силен шеф на државата, која не е изолирана и покрај бројните санкции, но е претставен и како нежен човек.

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This