September 28, 2020, 6:35 pm

ИЗРАЕЛСКАТА ВОЈСКА УБИЛА РИБАР: Палестински рибар убиен затоа што бродот „изгледал сомнително“

Поврзано

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...

(Видео) Ерменците пpинудени да се повлечат: Азербејџанската apмија во силен контранапад

Министерството за одбpaна на Азербејџан објави видео кое покажува како нивните воopужени cили возвраќаат на apтилериските единици на вoopужените...
- Advertisement -

Палестинец бил убиен од страна на Израелските одбрамбени сили откако неговиот брод ги преминал границите дефинирани како зона за риболов. ИДФ го опиша пловилото како „сомнително“ во соопштението по инцидентот

Откако бродот во кој биле тројца Палестинци застранил од риболовната зона во близина на северниот брег на појасот Газа, ИДФ започнале со „протокол за апсење“, вели Израелската војска во соопштение, цитирано од локалните медиуми.

Војниците наводно го повикале бродот да запре и истрелале неколку предупредувачки истрели пред да го нападнат бродот директно, стои во соопштението. „Како резултат на престрелката, еден од осомничените бил сериозно повреден и подоцна загинал како резултат на повредите“, велат од Израелската војска. Другите двајца се задржани на испрашување.

ИДФ не споменува никакви провокативни активности од страна на Палестинците, освен тоа што ја напуштиле зоната за риболов.

1 коментар

Latest News

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

Јанкуловска e нeзаконckи спроведена во зaтвop?

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на СДСМ каде истакна дека според...

Следниот месец масовна вaкцинација против Ковид-19 во Русија

Масовната вaкцинација пpoтив новиот кopонавирус во Русија може да почне веќе на крајот на октомври, изјави денес Фјодор Лисицин од Националниот истражувачки институт за...

More Articles Like This