ИЗРАЕЛСКИ АВИОНИ ЈА БОМБАРДИРАЛЕ СИРИСКАТА БАЗА: Два израелски Ф-15 од либанска територија бомбардираа авиобаза во Сирија

  • April 9, 2018

Два израелски Ф-15 биле вклучени во бомбардирањето на авиобазата Т-4 во сириската провинција Хомс, информираат медиумите во Сирија. Авионите лансирале осум самонаведувачки ракети, но пет биле соборени пред да ја погодат базата


Во изјава претходно, Руското министерството за одбрана ја потврди инфомрацијата. Израелските авиони не влегле во сирискиот воздушен простор, а ракетите ги лансирале од територија на Либан.

„Сириските противвоздушни сили собориле пет наведувачки ракети“, изјавиле од армијата, но потврдуваат дека три „стигнале до западниот дел на авиобазата“.

Либанските вооружени сили исто така ја потврдија информацијата дека Израелски воени авиони и извидувачки авион го нарушиле воздушниот простор и останале во Либанскиот воздушен простор околу десет минути. Израелските авиони летале во северниот дел на Либан.

Претходно «
Следно »