ИЛИЕВСКИ: Во притвор има невини луѓе, не смеат ниту минута повеќе да бидат лишени од слобода

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

Во притвор има невини луѓе. Има луѓе кои таму се држени без докази. Има луѓе кои се тераат да признаат нешто што не го направиле. Има луѓе на кои им се наметнуваат туѓи мислења да ги кажат и да ги потпишат како свои. Таквите луѓе мора да бидат ослободени од притвор. Луѓето за кои нема доказ дека било што направиле, не смеат ниту минута повеќе да бидат лишени од слобода.Ова на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ од пред Собранието го истакна Богдан Илиевски.

ilievski-2-640x373

– Еден од луѓето што помагаат за нашата безбедност вчера беше држен 12 часа во притвор, на крај беше пуштен, а Јавниот Обвинител кој не подлегнал на притисоците и го пуштил била Албанка. Тоа е доказ за исправноста на нашиот концепт. Луѓето се добри или лоши, професионалци или подмитливи. Не ги делиме на Македонци, Албанци, Срби, Бошњаци, Роми, Турци, Власи, Бугари… Така што, апелирам до сите професионалци, до сите разумни луѓе во институциите да си ја вршат својата работа, тоа значи „невините надвор, а оние кои го скршија Уставот треба да влезат внатре“, посочи Илиевски.

Цитирајќи ја изјавата на Зоран Заев дека тој бил подготвен за помирување, Илиевски истакна дека помирување ќе има меѓу граѓаните, но како што рече, оние кои го кршеа Уставот треба во затвор да одат.

-Без приказни за помирувања додека невините се внатре, а криминалците се надвор и ќе ни диктираат услови. Ако јас сум згрешил нешто, ете ме, тука сум, нека ме земат, ама тие внатре кои кршеа Устав, Закон за Собрание, Деловник, шверцаа Тиранска платформа, шверцаат претседател на Собрание, сакаат да шверцаат и Влада. Господа, еден ден ќе ја платите казната. Еден ден ќе одговарате, а до тој ден, ние ќе сме тука. До тој ден ќе сме упорни, ќе веруваме, ќе сме цврсти во рамки на она што Уставот ни го дава. Ќе протестираме, имаме право на тоа и имаме должност и обврска на тоа, порача Илиевски.

Според него, ќе одговараат оние кои пуштаат луѓе со пиштоли во Собранието кои не треба да бидат ниту внатре, ниту со пиштоли.

-Замената на тези веќе не проаѓа. Кој се огрешил, ќе си платил, но најголемите грешници беа внатре. Луѓето кои планираа велепредавство, државен удар, пуч еден ден казната ќе ги стигне. За тоа ќе се погрижиме сите ние.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести