Илиевски: Поради граѓаните не им успеа да извршат државен удар пред Велигден, битката за Македонија продолжува

Поврзано

МВР пронајде пасоши и лични карти, рacчиcтeно кpивичнo дeлo ,,Пoткyп при избори и гласање“

Од страна на Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип во текот на вчерашниот ден беа...

Ресен е општина со најмногу зaбoлeни од Koвид-19 по глaвa на жител

Ресен изминатиов месец стана град со најмногу Koвид-19 случаи по глава на жител во Македонија. Речиси три месеци немаше ни...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни вие, граѓаните, изјави еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

 

DSC_14361

-Оваа црвено-жолта река денеска извојува уште една голема победа, ниту денеска не се избра претседател на ова Собрание, кој не ја отфрлил и не ја осудил Тиранската платформа. И денеска не им успеа планот пред Велигден да направат државен удар, за тоа сте заслужни сите вие, изјави Илиевски.

Народот собран пред собранието извикуваше дека е време за избори, бидејќи никој од нив не гласал на изборите за Тиранска платформа, а нивниот повик го искажа и Богдан Илиевски.

-Колку е убаво кога никој не мора ни да каже нешто, за народот сам да каже што сака и што чувствува. По45-ти пат сме тука, пред домот кој ја одразува, или барем треба да ја одразува, односно мора да ја одразува нашата политичка волја. Речиси милион и 200 илјади Македонци на 11 декември излегоа на гласање и ниту еден не гласаше за Тиранска платформа, ниту еден. Затоа сме на улица, затоа што некој после изборите се обиде да ја манипулира народната волја и да подметнува политички платформи создадени во други држави, да ни ја кројат нашата иднина. Дали е замисливо во друга држава нашиот живот да го кројат, дали е замисливо, дали е замисливо дел од Тиранската платформа се ослободувања на луѓе судени или осудени за убиство, да се ослободат по етнички клуч, изјави Илиевски.

Илиевски напомена дека кажале дека овие три дена биле клучни за да се спречи државен удар, дека битката продолжува и дека мора да се слушне гласот на граѓаните на Република Македонија.

-Овие три дена од оваа недела кажавме дека се клучни, ви честитам победивме. Наредната седмица, законодавниот дом, ниту утре, туку во вторник. Оваа победа е една од многуте, не е последна, имаме уште многу пред нас и уште многу ќе ги избориме, бидејќи, вистината, доброто е на наша страна, а доброто секогаш победува, затоа треба да продолжиме, да бидеме будни и да им порачаме немој да помислувате да си играте со овој народ и со сите луѓе кои се се уште дома, го чекаат најважниот момент да излезат на улица. Народот е на барикадите и народот мора да биде слушнат, не Еди Рама, граѓаните на Република Македонија, изјави Илиевски.

Актуелно

(Видео) Цело СДСМ на чeлo со Заев и Шекеринска спроведувале рeкeт

Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ денес истакна не изминува ден без нов скандал криминален каде што на виделина...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе Боки 13. Тој од затворската...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Повеќе вести