ИЛИР МЕТА ВКЛУЧЕН ВО РЕФЕРЕНДУМСКАТА КАМПАЊА ВО МАКЕДОНИЈА: Ги повикува Албанците да излезат на гласање, а им кажа и како да гласаат!

Поврзано

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи....

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на избори и ќе победи откако конечно ќе се избopимe со пaндeмијaтa

ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на избори и ќе победи, но единствено нешто што не плаши и треба да не плаши...

ДОБРИ ВЕСТИ: Ниту еден зaрaзeн од кoрoнaвиpyc меѓу вработените во градинките од овие четири општини

Нема ниту еден позитивен на коронавирусот од вработените во детските градинки во Прилеп, Кривогаштани, Крушево и во Македонски Брод,...

Претседателот на Албанија, Илир Мета, во интервју за “Albanian Daily News” зборуваше и за референдумот во Македонија, кој владата на Заев ќе го спроведе на 30 септември, а воедно и ги повика сите Албанци да излезат и да гласаат “за“ договорот.

“Интеграцијата на регионот во ЕУ и НАТО е важен и витален процес за неговата иднина. Македонија се наоѓа во многу важен поволен и оптимистички момент, после долг период на стагнација на односите со Грција, со Европската унија и НАТО.

Без сомнение, ние ги поддржавме и ги поттикнавме директните разговори и гијалог меѓу Атина и Скопје, со целосна убеденост дека тоа е најдобар начин да се оди напред и да се најде вистинското решение за долготрајниот процесот на интеграција на Македонија” – изјави Мета за “Albanian Daily News”.

Тој истакна дека постигнатиот договор со Грција за името отвора нова перспектива, дека е позитивен чекор кон македонското членство во НАТО, интеграцијата во ЕУ и директно влијае врз мирот, безбедноста и стабилноста на нашиот регион.

“Албанскиот политички фактор во Македонија има незаменлива улога во процесот на внатрешна промена на политичката и социјалната кохезија, како и во евроатланскиот процесот на Македонија.

Тој повторно има можност да го потврди неговиот непроменливиот став за членство на Македонија во НАТО и ЕУ со тоа што сериозно и со цела енергија ќе се ангажираат за успехот на референдумот “, – рече Мета.

Шефот на државата истакна дека успехот на овој референдум е победа на сите политички сили кои се ориентирани за евро-атланските аспирации на Македонија, против архаичните, антиевропски и анти-НАТО тенденции не само во Македонија, туку и во целиот наш регион.

“Затоа верувам а во исто време ги повикувам сите Албанци во Македонија да учествуваат на референдумот на 30 септември и да гласаат за договорот, за да се отвори ново поглавје не само во корист на интеграција на Македонија, но исто така и за доброто на нивната иднина во оваа земја”, изјави претседателот Мета.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи....

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

Повеќе вести