Илон Маск се прогласи за вознемјанин

Поврзано

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

Тасевски: Како ќе ја крстите дијагнозата кога партиски шефови ви вршат пpитиcok со скaфандер да одите во собрание?

Aктерот Сашо Тасевски го коментира однесувањето на власта и последниот пример за гласање на позитивни пратеници во Собранието. Според него,...

Д-р Андоновска: Апceте ги одма и kpивична пријава за пратеничката од СДСМ која го загpo3ува здравјето

Доктор Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека пратеничката која денес позитивна на коронавирус дојде во...
- Advertisement -

Основачот на компанијата „Спејс Х“, Илон Маск, се прогласи за вонземјанин на социјалните мрежи, одговарајќи на прашањата на неговите следбеници.

Сè започна со објавата на Маск на Твитер дека „Земјата не е рамна и дека Магарето Кинг живее таму“, по што еден од корисниците на таа социјална мрежа го праша дали е вонземјанин.

„Очигледно“, следеше одговорот на Маск, кој е познат по повремените необични објави на Твитер.

Сепак, останува нејасно дали Маск погрешно го напишал името на Магаре Конго, измислен лик од популарната серија на видео игри, или дали навистина мислел на „кралот на магаре“, што може да се однесува на пакистански анимиран филм.

Твитот на Маск предизвика бура од смешни коментари и мими.

Така, некои корисници на социјалните мрежи прашаа дали Маск и Марк Цукерберг се од иста планета, осврнувајќи се на популарната шега што кружи на Интернет дека извршниот директор на Фејсбук е вонземјанин или киборг.

Да потсетиме, Маск во февруари рече дека неговата цел е да создаде самоодржлив град на Марс.

Минатата година тој исто така објави кога очекува неговата компанија да испрати вселенско летало на Марс и кога, според нивните планови, луѓето ќе слетаат на таа планета.

„Би рекол, со големо убедување, дека за шест години луѓето ќе патуваат на Марс. Ако имаме среќа, можеби за четири години. „За две години, ќе испратиме беспилотно летало на Марс“, рече тогаш Маск.

Исто така, „Спејс Х“ веќе четири пати изврши тест лет на ракетата „Старшип“, но ниту еден од нив не беше успешен .

Latest News

Мицкоски до Пендаровски: Доста се kpиеш, бекни нешто, докажи дека си достоен за функцијата

Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто. Застани зад правото, законите и Уставот. Тоа што Заев дозволил да биде...

More Articles Like This