Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само зелено светло од владата да се врати на работа, туку имала и полициска придружба. 

Брзото враќање на Тесла во нормала беше во согласност со односот што го уживаше производителот на електрични возила со кинеската држава од 2018 година, кога ги објави плановите за изградба на фабриката во Шангај.

Други меѓународни компании се обидоа да добијат, даночни олеснувања, евтини заеми, дозвола за целосно поседување на домашното работење и помош за изградба на огромен објект со зачудувачка брзина. Но сепак, Тесла доби најголема поддршка од владата. Во приходите на Тесла, Кина учествува со околу една петтина. Тоа е перформанс кој му помогна на Елон Маск да стане најбогатиот човек на светот.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This