August 15, 2020, 2:53 pm

Илчо Ѓорѓиоски: Измaмeн сум од лицата во kpивичната пријaва, и јас ќе поднесам kpивични пpијaви

Поврзано

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се...

Македонски репрезентативец е позитивен на kopoнавирус

Столе Димитриевски објави дека има позитивен тест на koронавирус, но веднаш ги информираше своите фанови дека се чувствува добро...

Нејмар пpoглaceн за нaјдoбap играч на нaтпpeвapoт Аталанта – ПСЖ

Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против...
- Advertisement -

Откако финансиската полиција поднесе кривични пријави против повеќе физички и правни лица за проневера на 2,4 милиони евра во Фудбалската федерација на Македонија, со реакција по однос на поднесената кривична пријава се огласи и еден од осомничените Илчо Ѓорѓиоски.

Тој тврди дека е искористен од вработени во ФФМ и вели дека криминалот највероајтно почнал да се прави уште пред тој да застане на челот на ФФМ.

Неговата реакција ви ја пренесуваме во целост.

Како поранешен претседател на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и неправедно инволвиран во случајот „ФФМ“, би сакал да се обратам на јавноста по повод истиот.

1. По однос на написите во медиумите за моја вмешаност во кривично дело „несовесно работење“, би сакал да кажам дека ова е уште еден од низата напади против мене.

2. Јас од лицата наведени во кривичната пријава сум измамен и искористен, а тоа можам да го видам од приложените докази кои ми беа дадени на увид од страна на финансиската полиција и за кои лица ќе поднесам кривични пријави на кои веќе работи мојот правен тим.
Пријавата за случајот се однесува во период од 2016 до 2019 година, а јас како претседател на ФФМ поднесов оставка во 2018 година. Што значи дека наведеното лице го правела истото дело не само во мое време, туку и по мојата оставка, а многу веројатно и пред јас да станам претседател на ФФМ.

3. Јас како претседател и одговорно лице сум бил измамен од одговорното лице за финансиско работење во ФФМ кое работи повеќе од 30 години како раководител на финансискиот сектор во ФФМ и секако дека ќе поднесам кривична пријава против истата и ќе преземам соодветни мерки за заштита на својот углед и достоинство како како човек и спортски работник.

4. Во својство на Претседател согласно статутот и правилниците на ФФМ и позитивните законски прописи формирана е финансиска комисија (експерти од областа на финансиско работење, пет члена) и е ангажирана надворешна ревизорска куќа чија задача е да вршат контрола на финансиско работење на одделот за финансии при ФФМ, што значи дека како одговорно лице сум ги презел сите дејства за правење на контролен механизам во финансиското работење на ФФМ.

5. Најлесно е да оцрниш човек дефинитивно без никаква совест и одговорност. Да ставиш бомбастичен наслов во кој ќе срушиш се што некој создавал со посветеност и макотрпна работа. Никогаш не видов бомбастичен наслов дека во времето на Илчо се направи „Куќата на фудбалот“ и тренинг-центарот, ниту дека беше направена Акдемијата и Детската лига од која излегоа врвни фудбалери и репрезентативци. Се направи најтешката смена на генерацијата во А-репрезентацијата и од 175 место на ФИФА ранг-листата сега сме на 63, можеби и понапред во моментов и ќе бидеме во иднина сигурен сум во тоа зошто направивме одлична компетитивна репрезентација и влог и база за сите идни успеси. Во времето на Илчо се случи најголемиот успех, пласман на ЕП за фудбалери до 21 година која денес е носител на играта во А-репрезентацијата. Пласманот на младите репрезентации на елитните УЕФА Турнири станаа нормална работа, иако претходно беа многу ретки. На клупско ниво Вардар играше во групите на Лига Европа. Се изградија многу терени и стадиони со што значително се подобри инфраструктурата.

И на крај, во времето на Илчо се одржа Суперкупот на УЕФА во кој играа Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, настан со кој во центарот на светот беа Скопје и нашата Македонија и за првпат од осамостојувањето имавме еден позитивен настан. Можам сега да ви кажам дека Илчо е директен виновник за тоа што се случи Суперкупот во Македонија и никогаш не ми требале ловорки за било што од ова. Секогаш сум го давал најдоброто од себе за федерацијата и државата да имаат успеси. Мојата единствена грешка е што имав целосна доверба и бев измамен од луѓе вработени во федерацијата за кои верував дека се компетентни и чесни во својата работа

Со почит,

Илчо Ѓорѓиоски

Ѓорѓиоски дојде на местото на Харалампие Хаџиристески во 2012 година и беше на чело на ФФМ до 2018 година кога поднесе оставка а функцијата му припадна на Мухамед Сејдини кој исто така денеска реагираше по скандалот во ФФМ.

Latest News

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на...

Иcчезна 19 годишно момче од Тетово, полицијата трага по него

На 14.08.2020 во СВР Тетово, М.Т.(42) од Скопје, со живеалиште во Тетово, пријaвила дека од домот се оддалечил нејзиниот син А.Т.(19). Се преземаат мерки за...

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена соработка, кој поставува правна рамка...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до...

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го yбилa, соопшти денеска полицијата на...

More Articles Like This