Имаме нов европски шампион: Италија по втор пат на европскиот трон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Италијанските фудбалери ја освоија титулата европски првак со победа против Англија по изведување на пенали. На драматичниот натпревар на Вембли по 120 минути резултатот на семафорот гласеше 1: 1, а по изведувањето на пеналите Италија победи со 4: 2.

Трагичари на Англија се Маркус Рашфорд, Јадон Санчо и Букајо Сака кои промашија пенали, додека на другата страна на Џиџи Донарум е херојот Аузура.

И по 55 години, Англија не успеа да го освои големиот трофеј, а постот што трае од 1966 година не е прекинат. Италија заслужено ја освои европската титула, прва од 1968 година.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This