ИМА ЛЕК: Темјан против кашлица и болни зглобови

  • February 3, 2018
  • Коментари

Сирупот против кашлица, чија главна состојка темјанот претставува моќно средство на алтернативната медицина.

За подготвување на сирупот земете 16 грама темјан, 8 грама жалфија и каранфилче, 1 лажичка алева лута пиперка, 2 лажички рендан ѓумбир и 1 лажичка мед.

Сите состојки ставете ги во 900 мл. вода и варете ги околу 20 мин.односно додека количината не се сведе на околу 200 мл.

Вака подготвен сирупот пијте го наутро на празен желудник, по една лажичка.

Застапниците на народната медицина оваа исклучително лековита билка ја препорачуваат и како купка за смирување на нервозта и отстранување на болките од зглобовите. Сварете 100 гр. сушен темјан во литар вода, па ставете ја во предходно подготвената бања. Во купката останете од половина до еден час .

Претходно «
Следно »