Има нови бomби за договарањето на Заев со Мијалков, „ќе се договориме и со Јово ќе се договориме и со Сашо“

Поврзано

Koи пpeвapaнти и нeпиcмeни нe вoдaт: И Бугapckиот и Гpчкиот договор ce кocат co ocновните пocтyлaти на Евpoпcката Униja

Годината е 2021, а Македонија точно 20 години е во чекалната на Европската Унија, откако на 9 април 2001...

Мицкocки од изолациja откpивa: Пpaтeниците биле под зakaни и yцeнyвани кога глacaле зa довepба нa Bлaдaтa

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање...

3aeв си кyпи три месеци: Coбpaнието изглaca довepба нa Влaдaтa со 62 гласа „за“

Собранието попладнево и изгласа доверба на Владата, откако претходно тоа од пратенциите усно го побара премиерот Зоран Заев. За доверба...
- Advertisement -

Во денешното издание на „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа, уредникот на Инфомакс, Александар Митовски изјави дека Заев ја покажува неговата нервоза, бидејќи се договорил нешто со Сашо Мијалков, а тоа нешто било ставено под знак прашалник, дали ќе се реализира и дали Сашо Милајков ќе остане доследен на неговиот дел од договорот, додавајќи дека токму поради тоа беше направен притисок врз Мијалков, за да ја исполни својата страна од договорот.

Јас ќе ве вратам на една аудио снимка којашто ја објави Антонијо Милошоски во Собранието на која што се слуша онаа снимка трас трас со Врховниот суд. Таму, ако се сеќавате, Заран Заев објаснуваше како тој ќе се договорел со Јован Вангеловски, завршена работа, трас трас, и толку, Таа снимка, сум имал можност свиркач да ми ја допрераскаже, и се вели понатаму во снимката ‘Ќе се договориме и со Сашо ќе ја завршме работатат и со Јово’. Таа снимка е направена 2015/16 мислам, објавена беше лани во собранието од собраниска говорница, еден дел, другиот дел не е објавен и денес гледаме дека тоа што тигаш било снимено и договорено денес се реализира. Имено, Јово Вангеловски, бившиот претседтел на Врховниот суд денес беше ослободен од обвинение, односно обвинителството одлучи да не поведува кривична постапка протов Јово Вангеловски за оној предмет дека криел предмети и намерно ги застарувал, ги ставал во фиокоа. Од тоа е ослободен, од таа одговорност, ама Сашо Мијалков го немаше.

Митовски појасни дека ова всушност е извот на нервозата, Заев ја исполнил својата страна од договорот, а Мијалков, наместо да го заврши својот дел, избега.

„И тука настанува нервозата. Од една страна веројатно Заев го испонлнил својот дел од договорот, а од друга страна Сашо Мијалков не го исполнува својот дел од одговорот, бега надвор од државата и пробува да преговара подобра позиција“, додаде Митовски.

Latest News

Aдeми: Mнозинcтвото има koнзистентнocт и вo нaшитe cтaвoви и вo пoлитичкoто дeлyвaњe

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска...

More Articles Like This