ИМА 125 ГОДИНИ И ДЕТЕ ОД 7 ГОДИНИ: Сега ја открива својата тајна за долговечност, секој ден пие чај од овие 4 состојки!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Додека многу стогодишници тврдат дека исхраната, вежбањето и здравиот начин на живот допринеле за нивната долговечност, другите луѓе потполно ја побиваат неговата теорија. Еден од нив е старецот од Либан, Сулијман Ал – Мул.

Некои тврдат дека овој човек има 117 години а некои и 135, што не е точно потврдено бидејќи нема извод на раѓање, а тој вели дека има 125 години. Сулијман секојдневно пуши цигари повеќе од 40 години. Тој е енергичен, готви, сече дрва, во прошетки поминува 3 километри на ден и има 7 годишен син.

Двапати се венчал, неговата прва жена го напуштила од овој свет после 70 години живот, со него имала 7 деца. Сега тој живее со друга сопруга. И уште загледува по жени, тврди таа.

Неговиот совет за здравје и долговечност е дека треба да се јаде здрава и квалитетна храна, и да избегнувате се она што е нездраво и секако потребна е дисциплина.
Тајната е во видот и квалитетната исхрана. Јадам колку ми е потребно. Немојте да конзумирате храна која содржи непознати состојки и заборавете на масла кои се произведени на пазар. Чистото маслиново масло, медот и прочистената маст од кози се еликсирот за добро здравје и долг живот и треба да бидат главно јадење во сите оброци, нагласува тој.

Уште една негова тајна е неговиот посебен волшебен чај за кој тврдат дека може да ги оживее сите. Рецептот за овој посебен чај е едноставна мешавина.

Мајчина душица
Рогач
Квиноја
Анис

Тој сето ова го соединува и го става во врела вода да отстои, го процедува и го пие секој ден.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи....

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

Повеќе вести