September 30, 2020, 7:17 pm

ИНВЕСТИЦИСКИ БУМ ВО МАКЕДОНИЈА: Новата програма на ВМРО-ДПМНЕ предвидува инвестициски бум во патната инфраструктура!

Поврзано

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...

Мицкоски на средба со Гир: ВМРО-ДПМНЕ има јасни и конкретни политики кои ќе ја насочат Македонија на вистинскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, остварија средба со новиот евроамбасадор Дејвид...

Пpoблeмот со платформата за учење на е само во Македонија – цел свет се соочува со истиот пpoблeм

Учениците кои оваа учебна година требаше да ја започнат „учејќи од далечина“, се уште не можат да се најават...
- Advertisement -

Завршување на изградбата на трите нови автопати, изградба на 6 нови експресни патишта, изградба и реконструкција на над 50 регионални патишта, како и изградба и реконструкција на локални патишта во кои че се инвестираат 30 милиони евра се дел од проектите во програмата на ВМРо-ДПМНЕ која ја презентираше лидерот на владејачката партија, Никола Груевски.

FoNet/AP-POLITIKA-MITING

-Во делот на инфраструктурата ќе продолжиме и ќе ја завршиме изградбата на трите нови автопати, Демир Капија – Смоквица, Скопје – Штип и Кичево – Охрид. Ќе се продолжи и ќе се заврши и со обновата на автопатите Смоквица – Гевгелија, Куманово – Скопје, Неготино – Демир Капија, и ќе се отпочне и со обновата на автопатот Велес-Градско. Ќе започнеме со изградба на уште три нови автопати, од Гостивар до Кичево, од Скопје до Блаце и од Требеништа до Струга, рече Груевски на промоцијата на програмата.

Во делот на експресните патишта, Груевски рече дека ќе изградат 6 нови експресни патишта од кои дел веќе почнаа да се градат, а поголем дел треба наскоро да почнат.

-Експресни патишта значи патишта кои имаат стандарди како автопат, но имаат 4 ленти, немаат 6 ленти, сите други стандарди во однос на степени на кривини, угорници, надолници се како стандарди за автопат. За 3 вакви експресни патишта веќе е распишана постапка за градба, за Ранковце – Крива Паланка, Штип – Радовиш и Штип Кочани, а во наредниот период ќе отпочпнеме со градба на потегот Охрид – Пештани и Битола – Жабени – Меџитлија, заедно со обнова и проширување на влезовите во градот Битола. Ќе продолжи и ќе заврши изградбата на експресниот пат од Градско кон Прилеп, таа е веќе започната и на терен се работи. Тоа е околу експресните патиштаа, шест нови експресни патишта, рече Груевски.

Тој нагласи дека ќе изградат и реконструираат над 60 регионални патишта, во вредност од над 140 милиони евра.

-Меѓу кои и Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Бошков мост – Дебар, Мелнички Мост – Центар Жупа, Битола – Ресен – Буково, Гостивар – Кичево, Македонски Брод – Скопје, Припор – Сопиште,Крива Паланка – Македонска каменица, Пробиштип – Пониква, Кичево – Дебар, Крива Паланка – Деве Баир, Струмица – Попчево -Белотино – Рич – Конче, Карбинци – Зрновци – Виница, Гевгелија -Богданци – Фурка, Струмица – Ново Село, Кривогаштани – Крушево, Маврово – Жировница, Штип – Радовиш, Неготино – Кавадарци, Битола – Демир Хисар, Куманово – Свети Николе, Берово – Виница, и повеќе други, рече Груевски.

Лидерот на владејачката партија подвлече дека еден дел од овие кои што ги спомена се веќе почнати да се реконструираат, а поголем дел се планираат во четиригодишниот мандат на ВМРО-ДПМНЕ 2017 – 2020. За изградбата и реконструкција на локални патишта, рече Груевски, ќе инвестираат 30 милиони евра и ќе се изградат огромен број на локални патишта.

1 коментар

Latest News

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што направи е yништување на здравствениот...

Многу нeceриознa е изјавата на Царовска која вели дека чекор по чекор ќе се решаваат пpoблемите во образовниот процес

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за почетокот на учебната години каде истакна дека многу несериознa...

More Articles Like This