ИНДИЈА ГИ ПРЕСТИГНА САД: Индија стана втора држава во светот по големина на пазарот за мобилни телефони

Поврзано

(Видео) СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Историското полетување на НАСА и „Спејсикс“

Започнаа подготовките за лaнсирање на леталото „SpaceX“ од станицата на НАСА. На леталото ќе бидат двајцата астронаути Роберт Банкон и...

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна...

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето...

Кина ги престигна САД пред неколку години и стана најголем пазар на смартфони во светот, но сега Америка не може да се пофали ниту со второто место.

Аналитичарите проценуваат дека Индија ги престигна САД и стана втор по големина пазар, со 158 милиони телефони кои се испратиле во оваа земја во 2019 година.

– Huawei вети 5G телефони под 150 долари до крајот на годинава
Овој резултат главно се должи на зголемената популарност на кинеските производители кои нудат уреди по далеку пониски цени, според аналитичарите.

Неверојатни 72 проценти од телефоните што се испраќаат во Индија доаѓаат од брендови како Xiaomi, Vivo, Realme и Oppo.

Ова не значи дека другите брендови постигнаа слаба испорака, но нивните резултати се различни.

– Дали поради телефоните го губиме видот?
Apple забележа поголем раст на крајот на 2019 година, благодарение на намалувањето на цените за iPhone XR и дебито на iPhone 11.

Сепак, Samsung забележа пад од пет проценти во 2019 година за истиот период.

Не е изненадување што Индија ги надмина САД, со оглед на популацијата и растечкиот пазар, каде што повеќе луѓе можат да си дозволат смартфони.

– РЕВОЛУЦИЈА: Батериите на телефоните во иднина ќе ги полниме 4 пати во годината
Сепак, оваа состојба на пазарот може да има значително влијание врз тоа како производителите на телефони нудат уреди надвор од сегашните рамки на кои сме навикнати.

Се повеќе телефони сега се со поголема веројатност да бидат дизајнирани во Индија. Затоа, не треба да изненадува кога гледаме дека нашите омилени брендови го менуваат својот фокус кога станува збор за производство и фокус на пазарот.

Актуелно

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

Повеќе вести