ИНДИЈА ТЕСТИРАШЕ НОВА РАКЕТА: „Агни V“ е новата ракета на индиската армија способна за нуклеарен удар

Поврзано

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека...

Индија успешно го спроведе тестирањето на нуклеарната балистичка ракета “Агни-V” изутринва од лансирната рампа (ИТР) на островот Абдул Калам, објави Одиша Сан Тајмс.

Ракетата беше лансирана околу 9:50 часот по локално време (04:20 GMT), објави весникот “Одиши Сан Тајмс”. Лансирањето доаѓа само неколку недели по прославата на 20-годишнината од нуклеарниот тест Похрах, кога земјата изврши пет успешни подземни нуклеарни тестови во пустината Тар.

Индија во моментов поседувапроектили Агни-I со опсег од околу 430 милји, Агни-II, Агни-III, како и Агни-IV, кои се движатво опсег 1.550 и 2.175 милји, и Агни-V со опсег од 3.100 милји. Агни-VI, со опсег до 6.200 милји и способност да биде лансиран од подморница, во моментов е во развој.

Претходен тест на балистичката ракета “Агни-V” беше спроведен во јануари 2018 година.

 

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести