September 24, 2021, 6:42 pm

Индонезија ја прекина имунизацијата со вакцина Астра Зенека

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Индонезија ја прекина имунизацијата со вакцина Астра Зенек со цел да направи истрага смртта на 22-годишно момче, кое почина еден ден откако ја прими дозата, објави Министерството за здравство на таа земја.

Одлуката се однесува на пратката под етикетата CTMAV547 содржи 448.480 дози кои пристигнаа во таа југоисточна азиска земја минатиот месец, се дел од испораката од програмата Ковакс од 3,85 милиони дози за Индонезија, објави Ројтерс.

Националниот совет, кој ги следи ефектите од вакцинацијата, започна истрага по смртта на младиот човек во akакарта, но исто така објави дека дарувањето на други контингенти на Астра Зенека не е доведено во прашање.

Во Индонезија, земја со 270 милиони жители, близу девет милиони граѓани ја примиле втората доза на вакцина до сега.

Latest News

Заев од средбата со врвот на Светската шаховска федерација: Шаховската федерација на Македонија ја има поддршката од Владата за организација на идните меѓународни шаховски...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими делегација на Светската шаховска федерација (FIDE) предводена од претседателот на...

More Articles Like This