ИНСПEKTOPOТ ИЛИЕВСКИ PAЗОЧAPAH: Очекував пратениците да го ocyдат moбингот

Поврзано

СМЕНА НА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Според Таравари потпаднала на политички влијанија

– Членовите на Комисијата за заразни болести треба да се заменат, бидејќи потпаднале на политичките влијанија, смета Арбен...

АПАСИЕВ: Оставка бе, копуци!

Димитар Апасиев од Левица побара оставка од актуелната политичка гарнитура која е на власт. Оствка бе, копуци, напиша Апасиев на...

ЌЕ ИМА ЛИ ЛОКАЛЕН КАРАНТИН: Засега нема полициски час, ни карантин за Чаир, Сарај, Штип

Во однос на кластерите, околу 70 проценти од сите новите случаи се од веќе познати кластери пред се од...

Просветниот инспектор за високо образование, Ѓорѓи Илиевски, кој пред неколку месеци откри дека министерот за образование и наука Арбер Адеми незаконски е избран во наставно-научно звање доцент на Правниот факултет на Државниот универзитет во Тетово во 2017 година, додека сѐ уште бил министер без ресор нема да се откаже од тешката битка за правда, откако денеска Собраниската Aнкетна комисија за човекови права се прогласи за ненадлежна да одлучува за неговиот случај.

Илиевски неодамна до собраниската комисија, чии членови се декларираат дека ќе стојат во одбрана на правата на граѓаните поднесе преставка во која се пожали на мобинг на работното место, откако го обелодени скандалот со незаконските унапредувања во образованието.

Надевајќи се дека ќе добие заштита од пратениците Илиевски јавно го образложуваше својот случај пред анкетната комисија на почетокот на ноември, но комисијата донесе заклучок дека Илиевски треба да бара судска заштита за мобингот.

Откако почна голготата на просветниот инспектор, тој вели дека случајот го пријавил и во Хелсиншкиот комитет и кај Народниот правобранител, а по препорака на ОБСЕ се обратил во собраниската Анкетна комисија за човекови права.

– Одлуката да се прогласи за ненадлежна за мобингот за кој по нивно барање доставив и дополнителни докази и материјали е голем минус за Анкетната комисија од која очекував да го осудат мобингот и да застанат во одбрана на укажувачите кога пријавуваат незаконско работење. Јас сум свесен дека Анкетната комисија не е суд и оттаму за мојот сучај поднесов кривична пријава до Основното јавно обинителство против Држаниот инспекорат и неговиот директор Томе Спировски, но сепак очекував да искажат осуда на мобингот, а тие не ме ни поканија да ми образложат што одлучиле по мојата преставка. Утрово телефонски ме информираа за одлуката и ме известија дека писмениот одговор можам да го подигнам во архивата на Собранието – вели инспекторот Илиевски за Плусинфо.

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести