August 15, 2020, 5:11 am

Интересна студија, тecтоcтeронoт има голема улога за надворешниот изглед на жените

Поврзано

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за...
- Advertisement -

Тестостеронот, основниот машки полов хормон, има голема улога за надворешниот изглед на жените, се покажа со студија спроведена на оваа тема.

По време на менопауза се забележува драматично опаѓање на хормонот естроген во женскиот организам. Десет или повеќе години пред престанокот на работата на јајниците, нивото на половите хормони прогестерон и тестостерон исто така започнува да намалува. Двата хормони имаат сериозна улога во превенцијата на болести како репродуктивни пореметувања, рак на градата, автоимуни болести, остеопороза, како и спад на либидото и сексуалниот апетит.

Студија тврди дека тестостеронот игра многу важна улога за здравјето и убавината на жената. Тој овозможува на дамите и во зрела возраст да имаат добра фигура и да бидат сексуално активни.

Во експериментот на жените им било дадено по 300 микрограма тестостерон на ден. Како резултат на тоа кај жените особено се подобрил сексуалниот живот, целосната здравствена состојба, расположението и надворешниот изглед.

Latest News

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја обелоденија манекенката Дунавка Трифуновска и...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

More Articles Like This