ИНТЕРПОЛ ГИ АМНЕСТИРАШЕ ТЕРОРИСТИТЕ: Бившите лидери на УЧК повеќе не се на потерниците на Интерпол!

Поврзано

НЕМА ВЛЕЗ И СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Зaбрана за влез во Грција за жителите на овие македонски општини

Mинистерството за надворешни работи на Грција објави дека жителите од македонските општини каде има најмногу новозapaзени од кopoнaвиpycoт, нема...

(Видео) СТРАШНО НEВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Град со големина на лешник ги побeле улиците

Невреме проследено со грмежи, силни врнежи, ветер и град попладнево го зафати северот на Хрватска. Во Меѓумурје паѓал град со...

ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“...

Косовскиот министер за внатрешни работи Фламур Сефај тврди дека добил потврда од Интерпол дека таа организација ја укинала потерницата за бившите членови на ОВК, кои се теретат за тероризам и воени злосторства


Сефај пред парламентарниот одбор за внатрешни работи зборувал за барањето на Косово за членство во Интерпол, пренесува „Газета Експрес“.

Тој рекол дека добил потврда од Интерпол дека се укинати потерниците за членовите на ОВК кои се обвинети за воени злосторства и тероризам. Листата вклучуваше косовски политички лидери и личности кои во текот на судирот од 1998. до 2001. година биле високи команданти на ОВК, наведува весникот.

Сефат тврди дека има укажување на генералниот секретар на Интерпол Јирген Шток дека Косово не мора одново да аплицира за членство во Интерпол, туку доволно е само членките да го изгласаат заклучокот на своите редовни состаноци.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести