September 26, 2020, 9:03 am

Се aпcaт пopaнешните генepaли и вojници на ОВК

Поврзано

Пoceбeн peжим на cooбpaќaj вo Скопје yтpe

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во...

Невреме во Црна Гора, некои градови се под вода

Силно невреме ја погоди Црна Гора. Котор и Тиват се под вода, а дождот создал проблеми во Цетиње. Силен дожд,...
- Advertisement -

Пензионираниот генерал на косовските безбедносни сили, Имри Илјази, беше приведен во Турција врз основа на потерница од Интерпол издадена на барање на Србија, пренесува Клан Косово.

Претседател на Организацијата на воени ветерани, т.н. ОВК Хисни Гуцати рече дека Илјази е приведен поради барање што Србија го испрати во Интерпол против поранешни војници на ОВК.

Гуцати рече дека Илјази бил приведен на турскиот аеродром во Анталија, по барање на Србија.

Гуцати ги повика поранешните војници на ОВК да не ја напуштаат земјата во овој период.

Според него, турската држава не треба да ги земе предвид списоците што Србија ги испрати до Интерпол.

Минатата недела во Албанија беше приведем Муртез Кастрати од Липљан, еден од поранешните припадници на ОВК, откако Србија испрати нов список во Интерпол а на тој нов список беше и неговото име.

Претседателот на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Хисни Гуцати, во објавата на Фејсбук, побара од ветераните да не „одат во други земји затоа што, според изворите на неговата организација, Србија испратила во Интерпол список со имиња на поранешни членови на ОВК“, пренесува Косово онлајн.

По неколку часа поминати во притвор Илјази беше ислободен.

Ова е втор ваков случај во неколку дена. Муртез Кастрати од Липљан , еден од поранешните припадници на ОВК, беше приведен во Албанија минатата недела. Кастрати исто така беше пуштен на слобода по неколку часа.

Интересно е што приведувањата се случуваат во држави блиски на Косово: Албанија и Турција!

Во улога на сведок или пак на распит и натаму се наметнува како дилема прашањето во кое својство е повикан и лидерот на ДУИ Али Ахмети во Хаг.

Latest News

Божја волја: Од “уловена” икона на рибарот Томе до Манастир Рожденство на Пресвета Богородица

Легенди, народни верувања, раскажувања. Многу од нив сеуште се меѓу народот и истите од колено на колено се прераскажуваат....

Пoceбeн peжим на cooбpaќaj вo Скопје yтpe

На 27.09.2020 (недела) со почеток во 09.45 часот, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје, ќе се одржи...

Caнкциoниpaни 210 вoзaчи во Скопје, 81 за пpeчeкopeнa бpзинa и 23 мoтoциклиcти

Во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, полицијата вчера изрече вкупно 210 санкции, меѓу кои...

Стапчиња со кашкавал и маслинки

Стапчиња со кашкавал и маслинки 500гр брашно 1 лажиче Сув оквасец 1 јајце 200 мл јогурт 2 лажици зејтин 150 гр кашкавал 100 гр маслинки 1 лажиче сол Во брашното додајте го јајцето,...

Пpoтecт пpoтив пoлициcкaтa бpyтaлнocт во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој полицајци претепаа тројца битолчани...

More Articles Like This