Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Поврзано

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните прогнози на здравствените установи, оценува во изјава за „Алсат“, специјалистот за инфективни болести Фадил Цана.

Тој вели дека олеснувањето на рестриктивните мерки и не земајќи ја предвид препораката на Комисијата за заразни болести, за целосен карантин за време на викендот, претставува потенцијален ризик дека во наредните денови бројот на нови случаи ќе биде поголем.

-Она што се гледа во последните денови има тенденција да се зголемува, наместо да се намалува. Она што се гледа во земјите од регионот е дека имаме постепен пад на кривата, додека во нашиот случај имаме варијација. Мислам дека тоа може да се должи на недостигот на навремено откривање на случаите, нетестирање на потенцијални жаришта, потенцијали кои се откриваат во последните денови во различни региони, како на пример, во Тетово, во некои рурални општини во околината на Скопје, како што е Сарај. Втората причина, што мислам дека е причината за зголемувањето на оваа крива е дневната тактика, политичкиот пазар, не носењето на рестриктивни мерки како што треба во овие околности, за да има помалку случаи. Минатата недела бевме сведоци на неколку потези кои не беа во согласност со препораките на Комисијата за заразни болести. Јас би рекол дека тие повеќе беа одлуки за дневна политика, рече тој.

На својот Фејсбук профил тој напиша:

Одлуката за речиси целосно олабавување на мерките, освен за лична заштита, ја носат во период кога во изминативе десет дена бројката на заразени се движи меѓу 16 и 40 или во просек 27,5 заболени, што споредено со периодот кога првпат беше воведен полицискиот час (од 21.03 до 30.03) бројките на заболени се двиежа од 9 до 30 или во просек 21,3 заболени.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести