August 11, 2020, 11:05 am

Инцидeнти во Париз, се cyдрија дeмонcтрантите и полицијата

Поврзано

Во Шведска зaбрзaн пaд на зaрaзeни во јули, eпидeмиoлoзитe не знаат точно зошто

Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел изјави дека од почетокот на јули дошло до забрзан пад на бројот на заразени...

Кралицата Елизабета Втора ја „отпишала“ Меган Маркл: За неа нема место во дворецот

Во книгата „Пронаоѓање слобода: Хари и Меган и создавање модерно семејство“, чии детали веќе неколку месеци предизвикуваат бура во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. ...
- Advertisement -

Маршот организиран на повик на здравствените синдикати, поддржан од жолти елеци, доведе до cудири меѓу демонстрантите и полицијата, јави дописникот на МИА.

Неколку илјади луѓе демонстрираа на денот на националниот празник на Франција – 14 Јули во Париз, на повик на неколку синдикални организации, вклучувајќи ги ЦЖТ и Солидер, како и меѓу болничкиот колектив, кои бараат повеќе ресурси за болниците.

Кога демонстрантите се движеа кон познатиот плоштад, избувнаа првите тензии.

Меѓу демонстрантите, некои дојдоа од собирот организиран од „жолтите елеци“ пред Генералниот полициски инспекторат (ИГПН – полиција на полицијата) за да го осудат полициското насилство, во присуство на некои од личностите на движењето повредени за време на демонстрациите. На демонстрациите беа присутни генералниот секретар на ЦЖТ, Филип Мартинез, пејачот Франсис Лалан и пратеникот на Непокорна Франција Ерик Кокерел.

Latest News

Се вжeштyвa ситуацијата во Средоземното море помеѓу Грција и Турција

Турскиот брод за сеизмички истражувања „Оруч Рејс“ и понатаму е со непроменета позција, односно се наоѓа во, како што...

На три недели пред почеток на учебната година уште не се знае cyдбината на учениците

Состанокот, што денеска требаше да го продолжат Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството образование и наука, во врска со протоколите со...

Жена пpeгaзeнa од чeтиpицикл во Гостивар

На 10.08.2020 во 21.00 часот на ул. „Илинденска“ во Гостивар, четирицикл „линај“, со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.М.(34) од Гостивар удрил во пешак...

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во јавноста излезе информацијата дека истата...

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во однос на информациите за летот...

More Articles Like This