ИРАНСКАТА ПOЛИЦИЈA ИМ ПУКAЛA ВО ВОЗИЛОТО: Четворица авганистански мигранти се повредени, три лицa ги зaгyбијa животите

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

САД го регистрираa најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на земјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антиkорона-програми се зголемија, а...

Властите зaгрижени, во Конго се шири eбола

Еболa се шири во Демократска Република Конго со скоро 50 познати случаи низ регионот по должината на границата со...
- Advertisement -

Авганистанското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека иранските власти од провинцијата Јазд прифатиле дека нивните полициски сили претходно неделава пукале врз возило со авганистански мигранти, предизвикувајќи ја смртта на тројца од нив, јави ДПА.

Германската агенција дополнува дека во инцидентот се ранети уште четири лица, за кои првично авганистанската Влада соопшти дека е „сообраќајна несреќа“, откако возилото било запалено по пукањето врз него.

Снимки од запалениот автомобил и еден авганистански мигрант, кој очигледно го преживеал инцидентот, на кои се гледа како бара вода, пред два дена нашироко кружеа по авганистанските социјални медиуми. Автентичноста на снимките меѓутоа не можеа да се потврдат од независен извор.

Во денешната изјава на Министерството се вели дека иранските власти на авганистанската влада и посочиле дека учесниците во инцидентот ќе ги земе на одговорност. Се додава дека по спроведената истрага, владата во Кабул ќе преземе дополнителни чекори.

Инцидентот со автомобилот се случува еден месец откако иранската гранична полиција беше обвинета за присилување на околу 50 мигранти да влезат во река на иранско-авганистанската граница, во провинцијата Херат, обвинение што Иран го негираше.

Според извештаите на ОН, во моментов има приближно еден милион регистрирани авганистански бегалци кои живеат во Иран, додека земјата е домаќин на уште два милиони Авганистанци кои се без документи, пренесе ДПА.

Latest News

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управуван...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

More Articles Like This