ИРАНСКИ ГЕНЕРАЛ ЌЕ МУ „ЗАЛЕПИ“ ШАМАР НА САД: Генерал-мајорот Сулејмани ќе објави докази за соработка помеѓу ИСИС и САД!

  • March 4, 2018
  • Коментари

Генерал-мајорот Казим Сулејмани, висок командант на ирачката револуционерна гарда “Кудс сили”,му обезбедил на Министерството за надворешни работи документи со кои се докажува соработката на САД со Даеш без никакви сомневања, објавија иранските медиуми.

Хосеин Амир-Абдолахијан, специјален советник за меѓународни прашања на иранскиот претседател на парламентот, изјави дека имал состанок со Солеимани и ги примил доказите додека работел во Министерството за надворешни работи.

Солеимани, командант на силите Кудс, иранските специјални сили кои се бореаа против Даеш во Сирија, дури и побара од иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, “да ги стави документите на маса и да им каже на Американците” тоа е она што си го покаже вистинското лице на САД , додаде Амир-Абдолахијан.
Документите на Солеимани “содржат прецизни информации за географската положба, времето и точните детали” за договарање на САД со терористите, истакна официјалното лице.

На пример, Амир-Абдолахијан потсети дека додека Мосул, Ирак сé уште е под окупација на Даеш, “американскиот товарен авион марк А330 слетал на аеродромот во Мосул, американските генерали се симнале од авионот, а воената опрема била истоварена. Американските генерали разговараа со лидерите на Даеш во Мосул три часа и 23 минути, а потоа се качиле на авионот и си заминале. Што им доставија на Даеш? Оружје и опрема за кои веќе се договорија да им биде донесено “.

“Тој ми ги достави документи и ми кажа да го покажам виситнксото лице на Западот и Обединетите Нации”, рече Амир-Абдолахијан, според Прес ТВ.

Иранските официјални лица исто така ги потврдија претходните извештаи за американските хеликоптери кои се користат за испорака на воена опрема за високи команданти на Даеш и евакуација на опколените водачи на Даеш. “Подоцна, дознавме дека Американците ги однеле некои од евакуираните во северен Авганистан, некои во Либија и други во јужен Јемен”, рече тој.

Сириските, руските и иранските власти во неколку наврати ги обвинија САД за сомнителни зделки со сириските џихадистички групи, обвинувајќи ја американската армија за евакуирање на командантите на Даеш и за обука на екс-џихадистички милитанти во кампот за бегалци во Ал Асака во североисточна Сирија.
Минатата недела, иранскиот министер за надворешни работи ги обвини САД за редовно евакуирање на милитантите од Сирија и Ирак. Овие тврдења ги повтори поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи, кој тврдел дека Даеш е “алатка” која Вашингтон ја користел во Авганистан за да ги оствари своите пошироки цели во регионот.

Претходно «
Следно »