ИРАН НЕМА ДА ЧЕКА ДА СЕ ИСПОЛНАТ ЗАКАНИТЕ: Заканите на Трамп ја поставуваат сцената за воен конфликт со Иран?

Поврзано

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

C3O: Известени сме за одлуката на САД

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но...

-Заканите на американскиот претседател Доналд Трамп кон Иран и неговата повторна критика за нуклеарниот договор може лесно да доведат до воена конфронтација, објави претседателот на Националниот иранско американски совет Трита Парси.

Трамп за време на заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот предупреди дека Иран ќе има “поголеми проблеми” од кога било досега, ако се обиде да ја рестартира својата нуклеарна програма.

“Трамп се заканува со војна ако Иран повторно ја рестартира својата нуклеарна програма од една страна, додека тој го раскинува самиот договор со кој се спречува Иран да набави нуклеарно оружје од друга страна”, вели Парси. “Ова е повеќе од војна на зборови, Доналд Трамп нè припрема за многу реален воен конфликт”.

За време на истата прес-конференција, Макрон, кој е во Вашингтон на официјална државна посета, рече дека Трамп не треба да го раскине иранскиот нуклеарен договор, исто така познат како (JCPOA), туку треба понатаму да го развива.

“Макрон и Европа изгледаат подготвени да ја свиткаат кичмата за да го спасат нуклеарниот договор и да ја спречат катастрофата”, вели Парси. “Кога нашите најблиски сојузници симултани ќе го вклучат алармот, треба да го слушнеме. Трамп треба да се повлече додека тој е во предност и да ја потврди посветеноста на САД кон JCPOA пред да биде премногу доцна”.

Претседателот на САД претходно го опиша нуклеарниот договор со Иран, кој беше преговаран од страна на администрацијата на поранешниот американски претседател Барак Обама, како можеби најлош договор во историјата на САД и се закани дека САД ќе се повлече од договорот ако не биде променет.

На 14 јули 2015 година, Кина, Германија, Франција, Русија, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави – го потпишаа договорот попознат како JCPOA со Иран. Договорот предвидува постепено укинување на анти-иранските санкции во замена Техеран да ја одржува мирната природа на својата нуклеарна програма.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести