ИСИС ИМА ПОГОЛЕМ БУЏЕТ ОД ПОВЕЌЕТО ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ: ИСИС е најбогатата терористичка организација на сите времиња

Поврзано

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Во cyдиpи во Јужен Судан yбиeни најмалку 43 лицa

Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови...

Ново жapиште на кopонавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен винoвниk е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата...

Терористичката група “Даеш” (ИСИС) може да поседува милијарди евра инвестирани во легитимни бизниси во различни земји, објавија француските медиуми во средата.

Претставниците на повеќе од 70 земји се собраа во францускиот главен град за да разговараат за борбата против финансирањето на тероризмот на дводневната меѓународна конференција “Нема пари за тероризмот”, која започна во средата.

Според радиото Радио Европа 1, раководството на Даеш може да поседува околу 3 милијарди евра (преку 3,6 милијарди долари) поради експлоатација на нафта од окупираните територии на Ирак и Сирија, како и преку различни парични казни што им се наметнати на членовите на терористичката организација. Акумулираните средства беа инвестирани во рибарските фарми во Ирак, како и во други проекти во Турција и Блискиот Исток.

Во последниве години, Даеш освои големи делови од земјите на Блискиот Исток, првенствено од Ирак и Сирија, и прогласи калифат. Денес, терористите се протерани од огромното мнозинство населени места и територии што ги окупираат. За време на окупацијата на териториите од Блискиот Исток, Даеш воспостави контрола врз голем дел од локално производство на жито, памук и нафта.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести