ИСИС ПОВИКА НА НОВ ЏИХАД: Отварањето на амбасада на САД во Ерусалим, причина за повик на џихад против „модерните“ крстоносци

  • May 14, 2018
  • Коментари

Поради одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп за преместување на американската амбасада во Ерусалим, лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Ајман ел Завахари ги повика своите приврзаници да продолжат со нивните џихад против САД, пишува “Гардијан”.

На пет минутната видео-снимка со наслов “Тел Авив е, исто така, муслиманска земја,” Ел Завахари, кој е на чело на терористичката група по убиството на Осама бин Ладен во 2011 година, ја осуди политика на Палестина, нареувајќи ги нејзините претставници “трговци со Палестина”. Лидерот на Ал Каеда ги повика своите приврзаници да земат оружје во своите раце.

Во својата изјава, Ел-Завахири изјави дека “Трамп го покажа своето вистинско лицето на модерен крстоносцец против кој ние мора да се бориме, не мирно, туку со отпор – мобилизација и џихад”. Тој потсети дека Бин Ладен ги прогласи за најголеми непријатели на муслиманите во светот, САД “и вети дека тој нема да запре додека сите неверници не ја напуштат” земјата на пророкот Мухамед. ”

Според Ел Завахарија сите исламски земји кои се членки на ОН не работат во интерес на муслиманите, затоа што тие ја потпишаа Повелбата на ОН, која го признава суверенитетот на Израел и сега се во согласност со резолуциите на Советот за безбедност и Генералното собрание, наместо да ги почитува шеријатот.

Претходно «
Следно »