ИСИС ПОВТОРНО ВО ОФАНЗИВА: ИСИС ја започна новата “Голема” офанзива во насока на Палмира

Поврзано

(Видео) ТЕНЗИИТЕ РАСТАТ: Венецуела испрати ловци во одбрана на иранските танкери

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела, се најдоа под зaштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка од летот е...

ПОРАДИ ВЛИЈАНИЕТО НА ПAНДЕМИЈАТА ВРЗ НАЦИОНАЛНАТА БEЗБЕДНОСТ: Кина ја зголемува подготвеноста за вoopужена бopба

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска изјави дека apмијата ќе ја зголеми подготвеноста за вoopужена бopба и ќе ја подобри...

НАУЧНА ФАНТАСТИКА: Полицијата во ЕУ ќе користи оружје против дронови

Полициските сили на ЕУ ќе употребат австралиско оружје против беспилотни летала, што ќе им помогне да ги отстранат заканите...

Терористичката група веќе го освои и го загуби античкиот град во провинцијата Хомс, централна Сирија, во два наврати сириските сили поддржани од руската воздушна поддршка во 2016 и 2017 година ги поразија терористите.

Сирискиот воен извор во Хомс изјави за весникот “Ал-Масдар ” дека Даеш (ИСИС) * започна со голема офанзива во раните утрински часови во средата изутрина.

Според изворот, терористичката група се обидува да пробие од голем џеб во областа Бадија, односно сириската степа и ги нападна позиции на сириската армија источно од нафтената станица Т-3, главна пумпна станица за сурова нафта која се наоѓа во близина Палмира. Милитантите, наводно, ги нападнале сириските позиции во областа Хамима, претходно упориште на Даеш во сириската степа.

Се вели дека Даеш ја продолжува својата офанзива, иако не се пријавени никакви територијални добивки или загуби од двете страни.

Терористичката група за првпат ја презеде Палмира во мај 2015 година, застрашувајќи ја светската заедница со уништување на десетици антички артефакти и егзекутирање на луѓе во античкиот Римски театар во градот. Сириските сили, поддржани од руската авијација, го ослободија градот во март 2016 година, но потоа се повлекоа на други фронтови, и ненамерно му дозволија на Даеш да го врати во декември 2016 година. Започнувајќи нова офанзива, сириските сили и руската воздухопловна сила го зазедоа градот повторно во март 2017 година. Руски деминирачи беа распоредени во античкиот град и го деминираа Светското наследство на УНЕСКО подоцна истата година, чистејќи илјадници хектари мини и импровизирани експлозивни направи.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести