Исклучените од Топлификација денес на протест

Поврзано

ИМАВ НЕВИДЕНИ ПРИТИСОЦИ: Проговоре член на Комисијата за подготвување на скандалозната годишна програма на Министерството за култура

На снимката се слуша гласот на Весна Гиновска-Илкова. Член на Комисијата за подготвување на скандалозната годишна програма на Министерството за...

ФОТО: Чулев се фотографираше со Иџе, најдобриот македонски автомобилист со поддршка за полицијата, армијата и медицинските лица

Медицинарите и полицијата се нашите херои“ оваа порака денес ја пренесе најдобриот македонски автомобилист Igor Idze Stefanovski. Преку промотивната...

Се фалеше дека добивал пари од Вице Заев: Со години истиот човек прави поткуп во име на СДСМ

Ерол Фетиов е лицето чие име беше обелоденето во материјалите објавени во Ла Верита како човек кој врши поткуп...

Точно на пладне, исклучените од системот на Топлификација денеска пред Регулаторна комисија за енергетика ќе го одржат својот јубилеен, 150-ти протест.

„На протестот ќе објасниме зошто калориметрите се задолжителни и чија одговорност е нивното поставување. Продолжува и акцијата за собирање на потписи против незаконското работење на извршителите. Ќе има и други содржини за кои мислиме дека ќе ви го привлечат вниманието“, соопштуваат од иницијативата.

Инаку, пред почетокот на новата 2018 година властите информираа дека поставувањето калометри, според законот за енергетика, кој се подготвува, ќе биде задолжителна обврска за новите згради. Односно за секој нов објект со започната постапка за одобрение за градење, откако законот ќе стапи на сила.

Во однос на оние што веќе се приклучени на дистрибутивната мрежа, кабинетот на министерот Кочо Анѓушев потенцираше дека поставувањето е оставено на избор на самите потрошувачи и ќе нема наметнати дополнителни трошоци за постојните корисници.

Според најавите, новиот закон за енергетика треба да стапи во сила кон крајот на годинава.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести