May 16, 2021, 9:02 am

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Поврзано

- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во секое погодно време во Москва. Според шефот на државата, ако Зеленски сака да започне со обновување на односите со Русија, Москва само ќе го поздрави тоа.

Рускиот лидер додаде дека доколку Зеленски сака да разговара за прашањата на Донбас, прво треба да се сретне со раководството на Доњецк и Луганск, а дури потоа со раководството на Русија.

„Неодамна, сегашното раководство на Украина презеде многу чекори што ги уништуваат руско-украинските односи“, изјави Путин.

Според него, ова се однесува на низа проблеми во билатералните односи, односите со Руската православна црква и рускиот јазик.

„Постојат многу чекори насочени кон уништување на нашите односи, за што, се разбира, можеме само да жалиме“, додаде Путин.

Latest News

Дневен xopockoп за 16. мај 2021 година

Дневен хороскоп за недела, 16. мај 2021 година. Бик 21.4- 20.5. Љубов Ви претстои играње игри во кои вие глумите. Пресечете го...

More Articles Like This