September 28, 2020, 7:23 pm

ИСТОРИСКИ СЕДНИЦА: Започна седницата за импичмент на Трамп

Поврзано

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...

(Видео) Ерменците пpинудени да се повлечат: Азербејџанската apмија во силен контранапад

Министерството за одбpaна на Азербејџан објави видео кое покажува како нивните воopужени cили возвраќаат на apтилериските единици на вoopужените...
- Advertisement -

Претставничкиот дом, долниот дом во американскиот конгрес, започна денеска со историската седница за импичмент на Претседателот Доналд Трамп, по обвинението дека ја злоупотребил функцијата и го опструирал Конгресот.

На самиот почеток, републиканците се обидоа да го запрат процесот и да ја одложат седницата.

“Госпоѓо спикер, за да престанеме да го губиме времето на Америка со импичментот, предлагам да ја прекинеме седницата на претставничкиот дом” – рече републиканецот Енди Бигс.

“Прашањето е за прекинување на седницата. Сите кои се за, нека кажат “да” додека оние кои се против, нека кажат “не”. “Не” има мнозинство. Предлогот не е прифатен” – подвлече привремениот спикер на претставничкиот дом, Диана Дегет .

По партиски линии пропадна и обидот на републиканците преку усвојување резолуција да ги осудат постапките на претседателите на конгресните комисии од демократската партија, за начинот на кој ја спровеле истрагата, која доведе до денешната седница.

Претходно, како што и вообичаено тоа го прави, Доналд Трамп преку твитер и користење големи букви, го изрази својот бес од процедурата на импичмент во Конгресот.

“Дали ви се верува дека денеска ќе ми биде изгласан импичмент од страна на радикалната левица, неспособните демократи а јас не направив ништо погрешно” – напиша Трамп.

Тој вечерва ќе одржи и предизборен митинг во сојузната држава Мичиген.

Предвидувањата се дека денешната седница ќе трае повеќе од 6 часа и дека долниот дом на Конгресот, по партиски линии ќе изгласа импичмент на Трамп.

Сепак за да биде сменет од функцијата, тој треба да биде и осуден во Сенатот, што е неверојатно, затоа што мнозинството во горниот дом го контролира лојалната републиканската партија.

На само двајца претседатели на САД, Ендрју Џонсон и Бил Клинтон досега им бил изгласан импичмент, но ниту еден од нив не бил осуден од Сенатот.

Latest News

Европската Комисија ја оcyди полициската бpyталност врз Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја оcyдува полициската бpyталност пpoтив лицата од ромcко потекло во Битола минатата недела, јави...

За Филипче сѐ е под контрола иако двамилионска Македонија има 729 cмpтни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од коpoнавирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство, Венко...

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за економијата поради пaндемијата со новиот...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без ДДВ која ја промовираше владата...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

More Articles Like This