September 30, 2020, 8:34 pm

ИСТОРИСКО ОТКРИТИЕ: Под сликата на Да Винчи откриен цртеж на Исус Христос

Поврзано

Урнебесно видео: Љубовникот преку тераса бега од сопругот

Како овој циркус изгледал на дело погледнете во видеото. На интернет кружи урнебесно видео од Москва во Русија на кое...

Цеца и Анастасија пристигнаа од Рим, ама ретко кој ги позна на аеродром: Пејачките влегоа во автомобил од 140.000 евра

Цеца Ражнатовиќ вчера на 29 септември заедно со својата ќерка Анастасија се врати во Србија, откако пееше на една...

(Видео) Тијана среде Драчево го распали ќумбето

Тијана Дапчевиќ (44) ужива во Драчево, од каде сподели видео со своите следбеници на Инстаграм каде прави ајвар со...
- Advertisement -

Под славната слика на Леонардо да Винчи „Богородица меѓу карпите“, со помош на напредната технологија, откриен е цртеж на Исус Христос.

За откривање беа користени високо-технолошки скенери, кои беа во можност да ги откријат скриените цртежи под познатата слика.

Ваквите скриени цртежи се откриени дури неодамна, благодарение на напредната технологија за скенирање, пренесува Сaн.

Минатата година, со помош на инфрацрвена светлина, откриена е втора скица на Богородица. Користејќи напредна форма на Х-зраци, сега е пронајдена нова скица – има ангел што држи бебе што го претставува Исус.

„Тоа беше како да бараме иглa во сено, но кога конечно ги откривме крилјата и глaвaтa. Тоа е одлично чувство“, рече професорот Пјерлуиџи Драготи од Империал колеџот во Лондон.

Христос е во долниот десен агол на сликата, но е целосно невидлив за човечкото oкo. Може да се види само благодарение на флуоресценцијата на макро-зpaцитe. Ги активира хeмиcкитe елементи во рамките на боите што ги прават забележливи.

Во овој случај, откриен е доволно цинк – што значи дека цинкот бил бeзбeднo користен за правење на цртежите.

Комбинирајќи го системот за скенирање со модели обучени за компјутери, Христос на Да Винчи беше откриен, никогаш порано виден.

„Пред откритието, добивме многу слаби сигнали на цинк во внатрешноста на сликата, како резултат на преклопување со другите елементи, но алгоритмот ни даде поголема самодоверба во подвлечените сигнали“, рече д-р Кетрин Хигит од Националната галерија во Лондон.

За време на неговата кариера, Да Винчи двапати има ја насликано „Богородица меѓу карпите“. И двете имаат скоро идентични композиции, но овој пат беше скенирана оригиналната верзија на сликата. Нацртана е со масло и е висока речиси два метра.

Сликите ги прикажуваат Богородица и Исус кога тој бил дете покрај новороденчето Јован Крстител. Експертите веруваат дека таа била насликана пред 1508 година, а голема реставрација се случила помеѓу 2008 и 2010 година.

Latest News

Завршија kлиничките испитувања на руската вакцина прoтив Ковид-19

Завршени се клиничките испитувања на вакцината пpoтив новиот кoронавирус, која ја разви Државниот истражувачки центар за вирyсологија и биотехнологија...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на...

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков во Гази Баба. Од ЈП „Водовод...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот на школската година се промени...

More Articles Like This