September 29, 2020, 11:04 am

Истрага поради малверзации при издавање пасоши на Македонци во Бугарија

Поврзано

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на...

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за...
- Advertisement -

Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји кои се надвор од Европската Унија врз основа на што добивале бугарски пасоши и државјанства.

Бугарските медиуми наведуваат дека претежно државјани на Македонија, Украина и Молдавија плаќале по 5 000 евра за лажна потврда со што доаѓале до бугарски документи. Постои сомнеж дека на тој начин неделно се издавале од 30 до 40 пасоши, а сè уште не се знае кога почнало ова нелегално дејствување.

„Службениците се осомничени се корупција, злоупотреба на службената положба и фалсификување документи“, соопшти Обвнителството за гонење на организиран криминал.

Бугарските медиуми наведуваат дека меѓу 20 приведени е и шефот на државната Служба за Бугари во странство која има клучна улога при натурализација на странски државјани. Оваа служба издава потврди за бугарско потекло на странците кои ќе докажат дека барем еден од нивните предците бил или е Бугарин.

Бугарија годишно во просек издава околу 10 000 бугарски документи на странци. Веќе долго време во земјата се води расправа за критериумите за докажување на бугарско потекло. Некогаш за тоа било доволно да се даде изјава, но од 1 мај 2017 година Софија бара документи кои го докажуваат бугарското потекло на родителите или на некој од бабите или дедовците на подносителите на барањата.

Службата која ги издава потврдите е блиска со националистичките партии кои сега се во владејачката коалиција на конзервативниот премиер Бојко Борисов, објавија бугарските медиуми.

Latest News

Добрила Кацарска предложена за Уставен судијa: Сите 12 членови на Судскиот совет едногласно го поддржале предлогот

Судијката од Кривичниот суд Добрила Кацарска е предложена за Уставен судија, дознава „Сител“. Сите 12 членови на Судскиот совет...

Заев се откажа од Егејците, а сега положува цвеќе на децата жртви на Граѓанската војна во Грција

Да се откажеш од македонско малцинство во Грција, а потоа да положиш цвеќе и да држиш говор пред споменик посветен на децата бегалци од...

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и политичкиот прогон кој не запре...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот ќе биде препратен до Собрание...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

More Articles Like This