Истopијата ќе cyди: Ocaма бин Лaдeн бил чecт гocтин во Aлбaниja и во Бocна

Поврзано

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...
- Advertisement -

Лидерот на Ал Каида Осама бин Ладен бил чест гостин на Балканот во деведесеттие години. Тој во 1994 година бил во Сараево и во Тирана. Посетата на Бин Ладен на Сараево случајно ја октрила новинарката на германскиот весник „Шпигл“ Ренате Флотау која чекала интервју со тогашниот претседател на Босна и Херцеговина Алија Изетбеговиќ и налетала на Ладен.

Тој и дали дури и визитка и кажал дека има намера во Босна да донесе муслимански доброволци.

Амбасадата на Босна и Херцеговина во Виена дури и му дала пасош на Ладен таа година но по терористичките напади на 11 септември во Њујорк целата документација е уништена.

Latest News

Oблaчнo пocвeжo вpeмe co пoвpeмeн дoжд, yтpe пooбилни вpнeжи

Времето денеска ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и...

More Articles Like This