Италијанскиот премиер најави оcтавка откако го загуби мнозинството во Владата

Поврзано

Oрбан пpeдупредува: Додека Европа се бopи пpoтив ковид-19, ЕПП води игра за надмоќ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја критикуваше денеска Европската народна партија (ЕПП), која Фидес неодамна ја напушти, дека се занимава...

ЕК: „Cпyтник V“ нe e дeл oд ЕУ cтpaтeгиjaтa зa вakциниpaњe

Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела...

Нов земјотpec со јачина од 4,4 степени ја погоди Грција

Нов послаб земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала денес го потресе подрачјето на Еласона во грчката...
- Advertisement -

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека ќе добие мандат за формирање влада, изјавил неименуван владин извор.

Според некои западни медиуми, на прашањето да ги прокоментира наводите во италијанските медиуми дека Конте планира да поднесе оставка по седницата на кабинетот, изворот истакнал дека „тоа е веројатно, денеска или утре изутрина”.

Со поднесување оставка, Конте сака да го избегне ризичното гласање во Парламентот во текот на оваа недела поради спорниот извештај за судството и да добие повеќе време да убеди неколкумина пратеници да и дадат поддршка на владата, бидејќи минатата недела го загуби мнозинството во Сенатот.

Извор:МИА

Latest News

Фрчкоски нема да биде амбасадор во САД, не може да добие бeзбедносен сeртификат?

Пратеникот Антонио Милошоски на Фејбук објавува дека Љубомир Фрчкоски нема да замине амбасадор во САД и оти за ова...

More Articles Like This