ИТАЛИЈАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ ЗА ВЛАДА: Предвремени избори на 8 јули во Италија доколку разговорите за формирање на владата не успеат

Поврзано

Тигрица y6и жена во зоолошка градина во Цирих

Жена чувар во Зоолошката градина во Цирих смртно настрадала кога ја нападнала една тигрица, соопштиле властите. Спасувачките екипи не успеале...

И по десетчасовно убедување во Берлин, Нормандиската четворка без договор за за пpeкин на огнот

Учесниците на состанокот на политичките советници на „Нормандиската четворка“ пристапија кон усогласување на дополнителните мерки за прeкин на огнот...

Рaдиоakтивно зрачење се шири од непознат извор

Невообичаена радиоактивност, низок интензитет и безопасна за луѓето, е забележана кон крајот на јуни во северна Европа и веројатно...

Лидерот на италијанската партија Лига, Матео Салдини, во понеделникот изјави новите избори би можеле да се одржат на 8-ми јули ако преговорите за формирање нова италијанска влада не успеат.

“Како што ветив, ќе работам на создавање на влада … Ако тоа не се случи, најблизок датум за ново гласање ќе биде 8 јули. Ди Мајо, исто така, се согласи со датумот”, рече Салгини по неговата средба со Ди Мајо.

Претходно истиот ден, италијанскиот претседател Серџо Матарела го започна третиот круг од консултациите за формирање на нова влада со лидерот на движењето на Петте Ѕвезди M5С и кандидат за премиер Луиџи Ди Мајо и лидерите на трите партии кои се дел од центар – десната коалиција.

Третиот круг на консултации се очекува да заврши денес. Според извештаите на медиумите, Матарела се би сакал да закаже предвремени избори во јули, ако коалициска влада не успее да се договори.
Претходните обиди да се постигне договор помеѓу М5С и централнодесничарската коалиција, како и меѓу М5С и Демократската партија, не успеаја да го отворат патот за формирање на новиот кабинет.

Италијанските парламентарни избори се одржаа на 4 март. На изборите М5С обезбедиа повеќе од 32 отсто од гласовите. Централнодесничарската коалиција, која ја сочинуваат партијата Лега, централно-десничарската Форца Италија и движењето Браќата на Италија, добија 37 отсто од гласовите. Владејачката Демократска партија освои околу 20 отсто од гласовите. Ниту една од страните не доби мнозинство гласови потребни за формирање влада.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести